رستوران های معروف با ایجاد برنامه‌ وفاداری (باشگاه مشتریان)، به اعضای خود برای خرید و تعامل پاداش می‌دهد. رستوران ها در راستای مشتری مداری باید مشتریان وفادار خود را راضی و علاقه مند نگه دارند. یکی از راه‌های بازگشت مشتریان، ارائه یک برنامه وفاداری است.

برنامه وفاداری رستوران مشوق هایی را برای خرید به اعضا ارائه می دهد. مشتریان وفادار می توانند با امتیازهای کسب شده خود  در برنامه  وفاداری، خرید های بعدی را انچام دهند.

خرید مشتریان رستوران را بررسی کنید​

مطالعات نشان می‌دهد که 68 درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که به احتمال زیاد به رستوران‌هایی مراجعه می کنند که برنامه وفاداری ارائه می‌دهند تا رستورانهایی که این کار را نمی‌کنند. این تعداد برای مشتریانی که قبلاً در برنامه وفاداری یک کسب‌وکار ثبت‌نام کرده‌اند، افزایش می‌یابد، زیرا آنها به دنبال کسب امتیاز پاداش اضافی هستند.

برای تشویق مشتریان دایمی، رستوران ها باید هنگام پاداش دادن به مشتریان هر خریدی را بررسی کنند. اعضا می توانند در طول هر خرید امتیاز جمع کنند یا روی کارت خود یک پانچ دریافت کنند.

با این حال، حفظ تعادل بین میزان خرید و پاداش، حیاتی است. مشتریان نباید برای هر خرید پاداش ملموس دریافت کنند، زیرا ارائه مکرر جوایز می تواند هزینه زیادی برای رستوران ها داشته باشد.

یک سیستم ساده وفاداری مشتریان رستوران ایجاد کنید

مطالعه ای که از مشتریان در مورد اهمیت برنامه های وفاداری نظرسنجی کرد، نشان داد که 73 درصد سیستم امتیازدهی را بسیار مهم می دانند. اکثر مصرف‌کنندگان از قبل با مفهوم جمع‌آوری امتیاز برای کسب پاداش آشنا هستند، که اجرای برنامه وفاداری را برای استفاده فوری برای رستوران‌ها آسان می‌کند.

بیش از نیمی از مشتریان شرکت‌کننده در نظرسنجی نیز گفتند که ترجیح می‌دهند کارت‌های هدیه را به عنوان پاداش دریافت کنند.  کارت هدیه نه تنها به اعضا این آزادی را می دهد که هر غذایی را که می خواهند انتخاب کنند، بلکه باعث افزایش تعداد مشتریان برای رستوران نیز می شود.  همچنین پاداش، مشتریان را به یک خرید محدود نمی کند، زیرا آنها می توانند اعتبار کارت خود را در چندین مرحله استفاده کنند.

کافه ها و رستورران های معروف چگونه مشتریان را وفادار می کنند؟

پاداش مشتری را شخصی سازی کنید​

جدای از جوایز پولی، مانند کارت های هدیه، اعضای وفادار جوایز شخصی سازی شده را ترجیح می دهند. رستوران‌ها می‌توانند از اطلاعات و داده‌های شخصی مشتریان برای ارائه اینگونه پاداش‌ها استفاده کنند، مانند:

  • غذای رایگان در روز تولد
  • تخفیف در غذاهای مورد علاقه (بر اساس سابقه خرید)
  • امتیاز اضافی در روزهای تعطیل


با ایجاد یک تجربه مشتری شخصی، اعضا به احتمال زیاد با برنامه وفاداری خود برای دسترسی به جوایز بیشتر درگیر می شوند.

کافه ها و رستورران های معروف چگونه مشتریان را وفادار می کنند؟

برای رستوران یک بستر دیجیتال همراه ایجاد کنید

اکنون بیش از هر زمان دیگری، مشتریان در حال تغییر هستند و به ابزارهایی برای سفارش و کسب امتیاز از هر کجا نیاز دارند. با ایجاد پلتفرم‌های دیجیتال و موبایل ، رستوران‌ها می‌توانند خدمات مناسبی را برای مشتری فراهم کنند و دسترسی آنها را افزایش دهند.

استفاده از پلتفرم های دیجیتالی رستوران‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات مشتری را از هر سفارش، بدون در نظر گرفتن حضوری یا آنلاین بودن جمع‌آوری کنند. با ایجاد یک اپلیکیشن موبایل، اعضا می توانند حساب ها، امتیازات جمع آوری شده و تخفیف های شخصی سازی شده خود را تنها با چند کلیک مشاهده کنند.

کافه ها و رستورران های معروف چگونه مشتریان را وفادار می کنند؟

کارکنان را در مورد برنامه وفاداری و باشگاه مشتریان رستوران به خوبی آگاه کنید

کارکنان قسمت صندوق باید برای ارائه و ثبت نام مهمانان در برنامه وفاداری آموزش ببینند.

ثبت نام باید سریع و ساده باشد تا زمان انتظار را به حداقل برساند و مشتریان را علاقه مند نگه دارد. اگر ثبت نام در برنامه خیلی پیچیده باشد یا به
اطلاعات شخصی گسترده نیاز داشته باشد، مهمانان ممکن است ناراحت یا بی علاقه شوند. حتی برخی از رستوران ها به
مهمانان جدید 10 درصد تخفیف اضافی برای ثبت مشخصات، می دهند.

حتی اگر مشتریان قبلاً در برنامه ثبت نام کرده باشند، کارمندان رستوران باید بر مزایای عضویت مشتری، برای تشویق آنها به خرید بیشتر تاکید کنند.

بنابراین سایر کارمندان نیز باید به خوبی با برنامه آشنا باشند.

  • ساختار پاداش
  • تعطیلات و تبلیغات تخصصی
  • عملکرد برنامه
  • چگونه مشتریان را برای ثبت نام متقاعد کنیم
  • پاسخ به سوالات متداول
کافه ها و رستورران های معروف چگونه مشتریان را وفادار می کنند؟

چند نمونه از باشگاه مشتریان برندهای معروف

تقریباً هر رستوران زنجیره ای محبوب سیستم پاداش منحصر به فرد خود را برای راضی نگه داشتن اعضا و به دست آوردن مشتریان جدید ایجاد کرده است. استارت‌آپ‌ها و رستوران‌های کوچک‌تر باید به دنبال نمونه‌های موفق برنامه‌های وفاداری برای الهام باشند . در زیر چند نمونه از باشگاه مشتریان برندهای معرف آورده شده:

چیپوتل

برنامه پاداش « Chipotle » به اعضا به ازای هر دلاری که پرداخت می کنند، 10 امتیاز می دهد. مشتریان
می توانند پس از کسب امتیاز از کل امتیاز خود برای دریافت جایزه استفاده کنند. با این حال، امتیازها پس از 60
روز منقضی می‌شوند و احساس فوریت برای جمع‌آوری و استفاده از امتیاز ایجاد می‌کنند.

برند « Chipotle » گاهی اوقات در
تعطیلات، مناسبت ها و حتی معرفی
محصول جدید، امتیازهای اضافه تری را برای افزایش فروش ارائه می دهد. این باعث می‌شود
اعضا بیشتر با خدمات باشگاه و برنامه وفاداری درگیر شوند و خود به خود دفعات خرید
نیز افزایش یابد.

 

دونات دانکین

برند « Dunkin Donuts » به ازای هر دلاری که پرداخت می‌شود، پنج امتیاز به اعضای وفادار می‌دهد، اما به مشتریان اجازه می‌دهد تا زمانی که به ۲۰۰ امتیاز رسیدند، پادا«ش خود را دریافت کنندپس از رسیدن به این امتیاز، اعضا یک نوشیدنی رایگان به انتخاب خود دریافت می کنند.

این برند همچنین با شرکت فروش بنزین Shell همکاری می کند و به مشتریان وفادار این امکان را می دهد که به ازای هر پنج نوشیدنی که خریداری می کنند، ده سنت از گالن دریافت کنند.

استارباکس

هنگامی که مشتریان به برنامه وفاداری استارباکس می پیوندند، به طور خودکار یک قهوه رایگان به انتخاب خود دریافت می کنند.  مشتریان پس از عضویت، تعداد مشخصی ستاره برای هر خرید کسب می کنند.

با این حال، استارباکس از یک سیستم منحصر به فرد برای تخصیص امتیاز استفاده می کند – 25 ستاره برای مواد افزودنی، 50 ستاره برای قهوه داغ، چای داغ، و برخی از اقلام نانوایی، 150 ستاره برای نوشیدنی های ویژه و برخی از اقلام صبحانه، 200 ستاره برای وعده های غذایی ناهار، و 400 ستاره برای کالاهای خاص و قهوه بسته بندی شده.

رستوران‌ها می‌توانند یک برنامه وفاداری منحصربفرد ایجاد کنند که اعضا را تشویق به خرید مکرر به منظور کسب جوایز می‌کند و رضایت مشتری و تعامل را افزایش می‌دهد.