رستوران ها و کافه ها می توانند با پیروی از مجموعه ای از بهترین شیوه ها، هزینه های خود را کاهش داده و درآمد را افزایش دهند.  در اینجا نکات مهمی برای کاهش هزینه ها و جلوگیری از هدر رفت مواد غذایی آورده شده است.

مقدمه ای بر کاهش هزینه های مواد غذایی

 56 درصد آمریکایی ها گزارش کرده اند که حداقل دو تا سه بار در هفته بیرون غذا می خورند، در حالی که 6 درصد می گویند که هر روز بیرون غذا می خورند. با استقبال بیشتر مردم از صرف غذا در بیرون از منزل، رستوران ها شاهد افزایش مشتریان خود هستند.  اگرچه این خبر خوبی است، اما به این معنی است که رستوران ها باید مواد بیشتری را از تامین کنندگان سفارش دهند تا بتوانند زمانهای شلوغی را به خوبی پشت سر بگذارند.

با گذشت زمان، قیمت‌های عمده‌ فروشی ها در حال افزایش است که هزینه مواد غذایی را افزایش می‌دهددر اینجا چند نمونه از بهترین راه حل‌ها برای کاهش هزینه‌ها، کاهش ضایعات مواد غذایی و افزایش درآمد آورده شده است.

به طور مرتب موجودی مواد اولیه را بررسی کنید

بطور مرتب موجودي مواد اوليه را بررسي کنيد

 

هفته ای یک بار موجودی را بررسی کنید تا بدانید کدام مواد و لوازم بیشتر استفاده می شود. این امر تعیین می کند که چه چیزهایی باید بیشتر از بقیه سفارش داده شوند. این  کار می تواند درصد هزینه کلی غذای رستوران را کاهش دهد و مدیریت موجودی را بهینه کند.

برای خرید مواد اولیه گروه تشکیل دهید

یک گروه خرید متشکل از دو یا چند رستوران است که برای خرید عمده لوازم با یکدیگر همکاری می کنندگروه خرید یک روش صرفه جویی در هزینه ها، جهت تخفبف برای سفارش های بزرگتر است.
این یک راه ایده آل برای صاحبان مشاغل رستوران برای رقابت با فروشگاه های زنجیره ای است که قدرت خرید بیشتری دارند.

چگونه هزینه های غذا را کاهش دهیم و درآمد را افزایش دهیم

نظارت بر ضایعات مواد غذایی برای کاهش هزینه ها در رستوران

چگونه هزینه های غذا را کاهش دهیم و درآمد را افزایش دهیم

هنگام بررسی موجودی، مطمئن شوید که از نموداری برای ثبت سابقه هرگونه  ضایعات مواد غذایی استفاده می کنید. یعنی هر غذای برگشتی، غذای دور ریخته شده، غذای سوخته و ظروفی را که به دلیل حجم زیاد آن ها، به صورت نیمه خورده شده اند، یادداشت کنیداین کار می تواند به عنوان یک ابزار یادگیری مورد استفاده قرار گیرد تا کارکنان بدانند که بیشتر مراقب باشند تا غذا را هدر ندهند یا نسوزانند.

 برای کاهش هزینه های رستوران، بشقاب ها را بیش از حد پر نکنید

مقدار غذا و مقدار مناسب مواد در تهیه غذا را کنترل کنید. اگر قبلاً استانداردهایی برای کنترل هر پرس غذا تنظیم نشده است، سریعا این کار را اننجام دهید.

از هرگونه اتفاق یا نکته قابل توجهی برای تنظیم اندازه هر پرسغذا استفاده کنید، مثلا مشتریانی  که مرتبا درخواست باکس برای غذاهای خاص جهت بردن به منزل را دارند. از یک مشاور استفاده کنید تا با کمک وی آیتم های منو را اصلاح کنید و از ارائه غذاهای با حجم بالا خودداری کنید.

 

گرفتن روزانه قیمت مواد اولیه

زمانی که موجودی کالایی کم است، قیمت مواد غذایی افزایش می یابد. این مساله می تواند در نتیجه خارج از فصل بودن یا به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی باشد. به عنوان مثال، خشکسالی در کالیفرنیا باعث کاهش تولید کلم بروکلی، گوجه فرنگی و کاهو شد و در نتیجه قیمت این سبزیجات افزایش یافت.

اگر قیمت مواد خیلی بالاست، به طور موقت آیتم غذاهای مرتبط با آن مواد را از منو حذف کنید تا شرایط تهیه آن مواد بهبود یابد.

برای کاهش هزینه های رستوران گاهی باید کلی تر خرید کنید

گاهی انجام کار اضافی برای تهیه غذا هزینه ها را به حداقل می رساند، بهره وری  را به حداکثر می رساند و هزینه ها را کاهش می دهد.
به عنوان مثال، به جای فیله، از تامین کنندگان مرغ کامل یا سینه با استخوان بخرید، اگرچه برداشتن استخوان ها و آماده سازی مرغ به کار بیشتری نیاز دارد، اما باعث صرفه جویی در هزینه رستوران می شود زیرا فیله ها گران تر هستند.

تامین کنندگان مواد غذایی را با هم مقایسه کنید و برای کاهش هزینه ها، مجدد بر سر قیمت مذاکره کنید

در مورد تخفیف ها با تامین کنندگان فعلی مذاکره کنید یا برای قیمت بهتر از شرکت دیگری خرید کنید.
اگر ترجیح می دهید با یک تامین کننده خاص بمانید، از مقایسه او با رقیبش به عنوان اهرمی برای چانه زنی استفاده کنید.

برای کاهش هزینه رستوران به صورت محلی و فصلی کار کنید

با تامین کنندگان مواد غذایی محلی همکاری های تجاری ایجاد کنید. اگر رستوران به نوبه خود پیشنهاد ارزشمندی مانند تبلیغات مشترک ارائه دهد، ممکن است تامین کنندگان محلی بتوانند تحویل را رایگان کند یا  مواد اولیه را با تخفیف ارائه دهند.

محصولات فصلی همیشه ارزان تر خواهند بود زیرا غذای فصلی در اوج عرضه است و هزینه کمتری برای کشاورزان دارد.  بهینه سازی مداوم منو برای گنجاندن اقلام فصلی به کاهش هزینه های غذا کمک می کند و با ظاهر شدن غذاهای جدید در منو، مشتریان را مشتاق نگه می دارد.

سازماندهی آشپزخانه برای کاهش هزینه های رستوران

یک استاندارد مشخص برای برداشت از یخچال یا انبار ایجاد کنید که در آن مواد به ترتیب قدیمی ترین و سپس جدیدترین مصرف شوند.  این کار استفاده کارآمد از محصول را حفظ می کند و ضایعات را به حداقل می رساند.

در صورت وجود بیش از حد کالا یا ماده ای که باید قبل از انقضای آن استفاده شود، یک غذای ویژه روزانه ایجاد کنید. این کار مشتریان را تشویق می‌کند تا در منوی غذا چیز جدیدی را امتحان کنند و در عین حال ضایعات غذا را کاهش دهند .

 

قیمت گذاری  صحیح اقلام برای کاهش هزینه های کافه و رستوران

آیتم های منو را معقول قیمت گذاری کنید تا مشتریان تمایل بیشتری برای خرید دوباره داشته باشند.  این کار به جبران هزینه ناشی از ضایعات غذا  کمک می کند، بنابراین رستوران همچنان می تواند سود داشته باشد. در اینجا برخی از ملاحظات هنگام قیمت گذاری آیتم های منو ذکر می شود .

  • هزینه های مستقیم شامل آماده سازی، سرو کردن و انبارداری می شود. این شامل اندازه پرس غذا، زمان آماده سازی و هزینه خرید مواد اولیه است.
  • هزینه های غیرمستقیم شامل ارزش غذا برای مشتریان است. محیط و کیفیت غذا در هزینه های غیرمستقیم نقش دارد.
  • قیمت با توجه به ارزش درک شده از غذا تعیین می شود. به عنوان مثال، یک رستوران مجلل می تواند برای اقلام منوی خود هزینه بیشتری دریافت کند، زیرا یک رستوران عالی به حساب می آید و غذای آن کیفیت بالاتری دارد.
  • زمان آماده سازی، هزینه های نیروی کار و میزان کار مورد نیاز برای سرو ظروف به مشتریان را در نظر بگیرید. هر چه تلاش بیشتری انجام شود، ارزش آن غذا بیشتر خواهد بود.
  • به یاد داشته باشید که هزینه های غذا بسته به شرایط اقتصادی خارجی، خشکسالی و فصول افزایش یا کاهش می یابد. اقلام را بیش از حد گران نکنید، اما به یاد داشته باشید که رستوران هنوز باید سود ببرد.
  • درباره نحوه قیمت گذاری اقلام منو مشابه توسط رقبا تحقیق کنید.  مشتری باید یک مزیت را ببیند تا مبلغ  بیشتری برای یک آیتم منوی مشابه پرداخت کند.