خدمات رستوران به چه سبک هایی است؟

خدمات رستوران ها به سه دسته اصلی طبقه بندی می شوند:

خدمات سریع، متوسط و سطح بالا. 

 

رستوران های خدمات سریع

رستوران های خدمات سریع به رستوران های فست فود نیز معروف هستند. این موسسات منوهای محدودی ارائه می دهند که به سرعت آماده می شوند و با قیمت نسبتاً پایین فروخته می شوند. علاوه بر مکان‌های ناهار خوری بسیار معمولی، آنها معمولاً درایواین و خدمات بیرون بر را ارائه می‌دهند.

وقتی مردم به رستوران های فست فود فکر می کنند، اغلب به فکر همبرگر و سیب زمینی سرخ شده می افتند. رستورانهای این دسته معمولا مرغ، هات داگ، ساندویچ، پیتزا، غذاهای دریایی تازه و غذاهای قومی را نیز سرو می کنند.

رستوران های متوسط

همانطور که از نام آن پیداست، حد وسط بین مجموعه غذایی هایی با خدمات سریع و مجلل را هستند. آنها وعده های غذایی کامل را ارائه می دهند اما قیمت هایی را در نظر می گیرند که مشتریان حس می کنند که ارزش دارد و پیشنهاد خوبی است. رستوران های متوسط طیف وسیعی از گزینه های خدمات محدود و کامل را ارائه می دهند. در یک رستوران با خدمات کامل، مشتریان  سر میز سفارش می دهند و سفارش را دریافت می کنند.  در یک رستوران خدمات محدود، مشتریان غذای خود را در پیشخوان سفارش می دهند و بعد غذای خود را سر میزهای خود دریافت می کنند.  بسیاری از رستوران‌های با خدمات محدود، سالاد بار و بوفه ارائه می‌دهند

رستوران‌های مجلل

خدمات کامل میز ارائه می‌دهند و لزوماً غذاهای خود را به عنوان ارائه‌دهنده عالی تبلیغ نمی‌کنند.  در عوض، آنها بر کیفیت غذاهای خود و امکانات محیط خود تمرکز می کنند. رستوران های مجلل مکان هایی هستند که در فهرست گردشگرانی هستند که به دنبال غذای عالی از یک سرآشپز مشهور هستند.  رستوران های فاین داینینگ در بالاترین سطح از رده رستوران های مجلل قرار دارند و بالاترین قیمت ها رادارند.

انتخاب کانسپت (مفهوم) غذا

مشتریان مجموعه غذایی می خواهند از تجربه غذاخوردن خود راضی باشند، اما لزوما نمی خواهند غافلگیر شوند. اگر پیش‌بینی می‌کنید رستوران ویژه استیک داشته باشید، اما خود را در محیطی رسمی‌تر با منوی گران‌قیمت می‌بینید، ممکن است از لذت بردن از رستوران باز بمانید.کانسپت ها (مفاهیم) راهی را به رستوران‌داران می‌دهد تا مشتریان از قبل بدانند باید منتظر چه چیزی باشند. همچنین ساختاری برای عملکرد خود فراهم کنند.  در اینجا برخی از مفاهیم محبوب رستوران آورده شده است:

غذای دریایی

رستوران های غذاهای دریایی با خدمات سریع معمولاً طیف محدودی از انتخاب ها را ارائه می دهند که اغلب محدود به غذاهای دریایی سرخ شده است. رستوران‌های غذاهای دریایی متوسط و سطح‌بالا حق انتخاب بیشتری به شما می دهند. این انتخابها به روش‌هایی غیر از سرخ کردنی، مانند پخته و کبابی تهیه می‌شوند. غذاهای دریایی می تواند منطقه ای پرخطر باشد. پس باید روی آن تمرکز کرد، زیرا قیمت ها همیشه در حال تغییر هستند و بسیاری از غذاهای دریایی فصلی هستند. همچنین، کیفیت می تواند خیلی متفاوت باشد.  هنگام خرید غذاهای دریایی، مطمئن شوید که تازه هستند و با استانداردهای کیفیت شما مطابقت دارند.  اگر از چیزی که یک توزیع کننده ارائه می دهد راضی نیستید، مطمئن باشید که مشتریان شما نیز خوشحال نخواهند شد.

رستوران ویژه ی استیک

استیک ها بخشی از بازارهای سطح متوسط ​​و سطح بالا هستند. رستوران ویژه ی استیک در سطح متوسط ​​معمولاً خانواده‌ محور هستند و محیطی معمولی با وعده‌های غذایی با ارزش ارائه می‌دهند. از نظر دکور، بر راحتی تاکید شده و تم های غربی محبوبیت دارد. رستوران ویژه ی استیک سطح‌بالا فضای رسمی‌تری را ارائه می دهد. ممکن است تکه‌های بزرگ‌تری از گوشت که کیفیت بهتری نسبت به رستوران‌های متوسط ​​دارند سرو کنند.  رستوران های مجلل نیز قیمت های بالاتری دارند و دکوراسیون آنها ممکن است شبیه به fine-dining ها باشد. به مهمانان حریم خصوصی بیشتری ارائه می دهد و بیشتر تمرکزشان بر قشر جوان است تا خانواده ها.

رستوران های خانوادگی

چگونه یک رستوران را راه اندازی کنیم

 همانطور که از نام آن پیداست، این رستورانها برای تفریح خانوادگی طراحی شده اند.  از آنجایی که آنها قیمت های مناسبی را ارائه می دهند ، برای سالمندان نیز جذاب هستند. 

آنها خدمات سریعی را ارائه می دهند که در جایگاهی بین مکان های خدمات سریع و رستوران های با سرویس کامل قرار می گیرد. منوهای آن‌ها انتخاب‌های متنوعی را برای جلب علایق طیف وسیعی از مشتریان، از کودکان تا سالمندان، ارائه می‌دهند.  ممکن است قیمت رستوران‌های خانوادگی بیشتر از رستوران‌های فست‌فود باشد، اما این رستورانها برای جبران آن، سرویس میز ارائه می‌دهند.  دکور رستوران‌های خانوادگی عموماً راحت است، با رنگ‌های آرام، آثار هنری بی‌نظیر، و غرفه‌های فراوان و صندلی‌های پهن.  صندلی های کودک برای کودکان به راحتی در دسترس هستند.

مجموعه غذایی های Casual-dining

 این رستوران ها طیف وسیعی از مخاطبان، از اعضای نسل Xو Y گرفته تا baby boomer  ها و افراد مسن را جذب می‌کنند. انواع مختلف غذا، از پیش‌غذا و سالاد گرفته تا غذاهای اصلی و بستنی را برای دسر ارائه می‌کنند.  رستوران‌های Casual-dining فضایی راحت با قیمت‌های متوسط ارائه می‌کنند. خیلی از انها روی موضوعی تمرکز می کنند که در منوها و دکوراسیون آنها گنجانده شده است.

رستوران های قومیتی

مجموعه غذایی های قومی از سهم قابل توجهی از بازار رستوران های ایالات متحده برخوردار هستند.  آن‌ها از مکان‌های که خدمات سریع با انتخاب‌های محدود می دهند تا غذاخوری‌های مجلل با طیف گسترده‌ای از آیتم‌های منو را شامل می‌شوند.  منوی آنها معمولاً شامل نسخه های آمریکایی از غذاهای قومی با طعم منحصر به فرد و همچنین غذاهای اصیل است.  سه نوع از محبوب ترین رستوران های قومی ایتالیایی، چینی و مکزیکی هستند.  دیگر انواع رستوران های قومی محبوب عبارتند از هندی، تایلندی، کارائیب، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی، کره ای، مدیترانه ای و ویتنامی.  حتی طیف گسترده‌تری از رستوران‌های قومیتی می‌توانند در مناطقی با جمعیت فرهنگی متنوع، مانند مناطق بزرگ شهری، رشد کنند.

پیتزا فروشی

چگونه یک رستوران را راه اندازی کنیم

هنگام ورود به یک پیتزا فروشی، دو انتخاب دارید. یکی رستورانی ساده با منوی تخصصی با پیتزا و آبجو، صندلی محدود و فضای سلف سرویس.است.  دیگری یک رستوران پیتزا با خدمات کامل با منویی است. این خدمات نه تنها دارای انواع پیتزا، آبجو و شراب است، بلکه غذاهای ایتالیایی مانند اسپاگتی، راویولی و لازانیا، غذاهای جانبی مانند سالاد (یا حتی یک سالاد بار) و چند دسر راهم سرو می کند. البته پایه پیتزا فروشی، پیتزا است. اگر نمی دانید چگونه یک پیتزا خوب درست کنید، یک پیتزاپز خوب استخدام کنید.  روی مواد اولیه و روش های آماده سازی باکیفیت سرمایه گذاری کنید و هر پیتزا را طوری درست کنید که انگار خودتان می خواهید آن را بخورید. اگر این کار را انجام دهید، مشتریان شما برای خرید بیشتر، باز خواهند گشت.

ساندویچ فروشی / اغذیه فروشی

یکی از دلایل موفقیت ساندویچ‌فروشی‌ها این است که از حاشیه سود بالایی برخوردار هستند.  ساندویچ‌فروشی‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها نیز می‌توانند منوی خود را به سرعت و به راحتی تغییر دهند تا با ذائقه‌های کنونی سازگار شوند.  به عنوان مثال، با گرایش بیشتر مردم به سلامت و تغذیه در ایالات متحده، ساندویچ‌فروشی‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها شروع به عرضه بیشتر مواد کم‌چرب و سالم در ساندویچ‌ها، سالادها و سایر اقلام منو کرده‌اند.  علاوه بر این، بسیاری از ساندویچ‌فروشی‌ها و اغذیه فروشی‌ها توانسته‌اند با اضافه کردن تحویل غذا برای کارگرانی که در محل کارشان غذا می‌خورند، ادامه دهند و عقب نمانند.  ساندویچ فروشی ها و اغذیه فروشی ها را می توان با غذاهایی که سرو می کنند متمایز کرد. بیشتر ساندویچ‌فروشی‌ها فقط ساندویچ را احتمالاً همراه با غذاهای جانبی یا دسر سرو می‌کنند.  یک اغذیه فروشی معمولاً منوی گسترده تری از جمله ساندویچ، گوشت آماده، ماهی دودی، پنیر،سالاد و غذای اصلی گرم و خوشمزه را ارائه می دهد.

قهوه خانه

با مصرف بیش از 400 میلیارد فنجان در سال، قهوه محبوب ترین نوشیدنی در جهان است.  اما فراتر از خود نوشیدنی، مردم به دلایل مختلف به قهوه‌خانه‌ها و اسپرسو‌بارها مراجعه می‌کنند. برای ملاقات با دوستان، صرف ناهار و نوشیدنی سریع برای لذت بردن از بعد از ظهر، یا صرفاً برای شروع هر صبح با یک فنجان قهوه عالی.  اکثر قهوه‌خانه‌های موفق ترافیک سنگین و فروش بالایی دارند. اکثریت آنها به 500 مشتری در روز خدمات رسانی می کنند. با وجود داشتن فضای محدود و ظرفیت کمی برای نشستن، تا 5 مشتری را در طول ساعت ناهار مدیریت می کنند.  حاشیه سود برای قهوه و نوشیدنی‌های اسپرسو بسیار بالاست. در نهایت، شما با محصولی سروکار دارید که بیش از 95 درصد آن آب است. علاوه بر قهوه گرم ، اکثر قهوه خانه ها دارای نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو (کاپوچینو، لاته و غیره)هستند. همچنین انواع چای، آب در بطری و آب میوه، به همراه مجموعه ای دلپذیر از محصولات پخته شده، را سرو می کنند.

چگونه یک رستوران را راه اندازی کنیم

نانوایی

با ظهور مرکزهای خرید کنار هم  و رقابت از سوی سوپرمارکت هایی که نانوایی های در انها  هست، نانوایی های خرده فروشی «فقط نان» تقریباً از ایالات متحده ناپدید شده اند.  نانوایی‌ها امروزه کیک، اسکون، شیرینی و نوشیدنی قهوه ارائه می‌دهند، و گاهی اوقات حتی منوهای کامل غذا، از جمله ساندویچ، غذاهای داغ، آبجو و شراب را ارائه می‌دهند. مشتری ها کالاهای  تازه را دوست دارند، اما بازار به شدت رقابتی است.  همانطور که نانوایی خاص خود را توسعه می دهید، باید راهی پیدا کنید تا خود را از سایر نانوایی های شهر متمایز کنید.

 

 

چگونه یک رستوران را راه اندازی کنیم؟ (بخش یک)